Prohlédněte si virtuálně Českou republiku

Technologie virtuální prohlídky

Virtuální prohlídka je speciální typ fotografie (tzv. sférická), která je spojena z několika samostatných snímků pořízených v určitém sledu tak, aby byl pokryt prostor v celkovém zorném úhlu 360° horizontálně a 180° (někdy označováno jako 360°) vertikálně.

Takto lze prohlížet celý prostor ( interiér či exteriér ) jako by byl uživatel opravdu fyzicky přítomen a může si sám interaktivně pomocí myši zvolit, kterým směrem a pod jakým úhlem pohledu chce prostory sledovat. Vidí tak vše kolem sebe, nad i pod sebou, přibližením si může prohlédnout zajímavé detaily a naopak oddálením získá širokoúhlý pohled v širším kontextu.

Rozložená virtuální prohlídka - sférická fotografie

Barevně je vyznačen výřez ve kterém si lze prohlížet celkový prostor (černobíle). Přehrávač vždy zobrazuje pouze určitý úhel pohledu, který lze při prohlížení měnit.

Aktivní body - Hotspoty

Jednotlivé virtuální prohlídky lze mezi sebou vzájemně propojit aktivními body - tzv. Hotspoty. Kliknutím na tyto body, které bývají umístěny v místech, kde lze očekávat další virtuální prohlídku, např. v oblasti dveří, koncích ulic apod., je možno přecházet mezi jednotlivými virtuálními prohlídkami z jedné scény do druhé.

Typy zobrazení virtuální prohlídky

Prostory si lze prohlédnout v technologii HTML5, případně dnes již méně podporovaných:
Adobe Flash Player - technologie Flash, v internetových prohlížečích bývala nejrozšířenější.
QuickTime player - technologie firmy Apple, využívají zejména majitelé počítačů Mac.